logo

Молочниця після прийому антибіотиків: профілактика і лікування

Кожна людина хоча б раз у житті стикалася з необхідністю приймати антибіотики. Як будь-який препарат, вони викликають небажані реакції. Найчастіше антибактеріальне лікування супроводжується порушенням стільця і ​​розвитком молочниці. Це обумовлено дією препаратів: антибіотики згубні не тільки для патогенних мікроорганізмів, що викликали захворювання, але і для власної флори (лактобактерій). На місці лактобактерій розростається умовно-патогенна флора, яка в нормі завжди присутня в організмі в незначній кількості.

Найчастіше прийом антибіотиків супроводжується розмноженням і ростом грибів роду Candida, оскільки на них не діють антибактеріальні препарати. Такий стан лікарі називають кандидоз, або молочниця.

Як запідозрити молочницю?

Через кілька днів від початку лікування антибіотиками з’являються рясні білі густі сирнисті виділення, що супроводжуються нестерпним свербежем. Шкіра і слизова піхви гіперемовані, можуть з’явитися мікротріщини. При цьому жінка відчуває неприємні відчуття в ділянці зовнішніх статевих органів, дискомфорт при сечовипусканні.

Лікар-гінеколог вже за скаргами і при огляді може запідозрити кандидоз. Підтверджується діагноз при мікроскопії мазка, в якому видно нитки гриба.

Як позбутися молочниці?

Для лікування молочниці використовують місцеві і системні антимікотики – препарати, що знищують грибок.

Для місцевої терапії застосовують свічки, крем.

Недоліки місцевого лікування:

  • лікування триває 3-10 діб;
  • незручність застосування;
  • клінічний ефект відстрочений.

Системне лікування – прийом антимікотиків усередину, позбавлене цих недоліків. В Україні лікарі найчастіше призначають таблетки флуконазолу для перорального застосування (Фуцис®).

Переваги Фуцису®:

  • зручність застосування – для лікування гострої молочниці застосовують всього 1 таблетку Фуцису® 150 мг одноразово;
  • всмоктуваність препарату Фуцис® не залежить від прийому їжі і часу доби – можна приймати в будь-який час;
  • препарат добре всмоктується і розподіляється в організмі – діє на гриби не тільки в піхві, але і в кишечнику, порожнині рота, вуха;
  • Фуцис® діє практично на всі види грибів роду Candida, резистентність (нечутливість) до нього розвивається вкрай рідко;
  • добре переноситься пацієнтами.

До плюсів препарату Фуцис® належить ще й доступна ціна. Переваги препарату Фуцис® роблять його переможцем престижної премії «Панацея» 6 років поспіль.

До відносних недоліків флуконазолу можна віднести заборону застосування під час вагітності та лактації.

Як уникнути появи молочниці при прийомі антибіотиків?

Молочниця – необов’язковий супутник антибактеріальної терапії. Заходи, що попереджають її розвиток при прийомі антибіотиків:

  • дієта з виключенням смаженої, копченої, солоної, багатої спеціями їжі;
  • вживання кисломолочних продуктів, особливо натурального йогурту;
  • дотримання гігієни;
  • використання бавовняної білизни;
  • носіння вільного одягу;
  • виключення алкоголю, відмова від куріння.

Ці заходи не завжди ефективні. Навіть при дотриманні всіх рекомендацій молочниця іноді з’являється.

Чи доцільно призначати протигрибкові препарати профілактично?

На це питання немає однозначної відповіді. На практиці лікар може призначити флуконазол при тривалій антибіотикотерапії, при наявності рецидивуючого кандидозу в анамнезі.

З метою профілактики таким пацієнтам призначають Фуцис® по 1 таблетці 150 мг на тиждень протягом всього періоду прийому антибіотиків.

Стрес як причина виникнення молочниці
Стрес став постійним супутником сучасної людини. Звідусіль на нас обрушується реклама про боротьбу зі стресом. Але стрес – це ще й позитивний струс організму. Правда, до певного моменту, поки переживання, як хороші, так і погані, не стануть тривалими. Тоді розвивається дистрес – патологічний процес, що супроводжується змінами в роботі організму.
Подробнее