logo

Лікування вагінального кандидозу

Вагінальний кандидоз (молочниця) є одним із найпоширеніших урогенітальних захворювань жінок репродуктивного віку.

Виділяють наступні форми вагінального кандидозу:

  • кандидоносійство;
  • гострий кандидоз;
  • хронічний кандидоз – рецидивуючий і персистуючий.

В останні роки все більшу увагу дослідників привертає проблема хронічного рецидивного перебігу вульвовагінального кандидозу. Діагноз хронічного рецидивуючого вагінального кандидозу (ХРВК) ставлять у тих випадках, коли протягом одного року реєструється чотири клінічно виражених епізоди цього захворювання або більше. Крім того, показано, що у 50% жінок із ХРВК симптоми захворювання з’являються в інтервалі від кількох діб до 3 місяців після успішного лікування епізоду кандидозного вагініту.

Численні спостереження дозволили виявити основні причини рецидивів.

Насамперед це:

  • неповна санація піхви (похибки діагностики, неповний контроль за патогенною флорою, неадекватний вибір протигрибкового препарату);
  • низька комплаєнтність лікування (хвора не дотримується визначеної лікарем схеми через тривалий курс лікування, багатократність застосування препарату, незручні форми лікарського засобу тощо);
  • дисбактеріоз піхви як ускладнення при неадекватній протимікробній терапії.

Нові відомості про причини рецидивів вульвовагінального кандидозу внесли зміни до вкорінених в останні десятиліття підходів до його лікування. Згідно з результатами порівняльних досліджень, застосування протигрибкових препаратів місцевої дії (свічки, крем) не сприяє зменшенню кількості рецидивів захворювання. Багато пацієнток вважають місцеву терапію неприємною процедурою і передчасно припиняють лікування.

Найбільш сучасним методом лікування кандидозу взагалі та вагінального кандидозу зокрема є застосування системних протигрибкових засобів. У низці випадків – поєднання системного і місцевого лікування. Системні препарати не рекомендується використовувати лише при вагітності та лактації.

Усім цим вимогам, зокрема при різних схемах лікування і профілактики кандидозу, відповідає системний протигрибковий препарат Фуцис® 150 мг (діюча речовина флуконазол). Він діє на більшість грибів роду Candida. Механізм дії Фуцису® 150 мг – пригнічення утворення ергостеролу, основного компонентa мембрани грибів. Порушення біосинтезу мембрани саме й обумовлює протигрибковий ефект препарату. З огляду на тривалий (близько 30 годин) період напіввиведення з організму, флуконазол призначають один раз на добу. Флуконазол має виключно сприятливий профіль безпеки, що дозволяє збільшити дози препарату і тривалість лікування при хронічному рецидивуючому вагінальному кандидозі.